Новина

Первомайські правоохоронці радять, як вберегтися від домашніх кривдників

У період з 25 листопада по 10 грудня на території України проводиться щорічна Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Її основним завданням є привернення уваги громадськості до актуальних для суспільства проблем подолання домашнього насильства, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків, підвищення обізнаності населення із вказаних питань та формування нетерпимого ставлення до будь-яких проявів насильства.
Нажаль на сьогодні домашнє насильство є однією з найпоширеніших форм порушення прав людини. При цьому, більшість сімейно-побутових конфліктів залишаються латентними аж до моменту скоєння тяжкого злочину, тобто потерпілі не бажають, а найчастіше соромляться повідомляти про такі факти не вірячи у можливість реальної допомоги, або ж намагаються просто змиритися з даною проблемою вважаючи її своїм особистим болем. Однак, замовчування може лише ускладнити ситуацію, оскільки порушник уникнувши відповідальності за свої протиправні дії продовжить їх чинити і надалі.
У разі вчинення домашнього насильства або реальної його загрози необхідно обов’язково зателефонувати на спецлінію «102», або особисто звернутися до найближчого відділу поліції. При отриманні заяви чи повідомлення про випадок домашнього насильства правоохоронці здійснюють невідкладні заходи щодо його припинення, а також притягнення кривдника до передбаченої законом відповідальності.
У свою чергу, для отримання безкоштовної правової допомоги, на яку мають право усі постраждалі від домашнього насильства особи, необхідно звертатися до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. В Україні діє єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103.
Безкоштовну консультацію з приводу домашнього насильства можна отримати також зателефонувавши на Національну «гарячу лінію» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за телефоном 0-800-500-335 або 116 123 (для дзвінків з мобільного).
Відповідно до чинного законодавства особи, які вчинили домашнє насильство, несуть кримінальну, адміністративну чи цивільно-правову відповідальність.
Так, адміністративна відповідальність передбачена ст.173-2 Кодексу України про адміністративну відповідальність. Відповідно санкції частини 1 вказаної статті, вчинення домашнього насильства або насильства за ознакою статі, тобто застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо, тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб. У свою чергу, повторне вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі особою, яку протягом року вже було піддано адміністративному стягненню за вчинення таких дій (ч.2), тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.
Дії кримінального характеру, пов’язані з домашнім насильством, можуть бути кваліфіковані за однією із статей Кримінального кодексу України. Це може бути, зокрема, нанесення тілесних ушкоджень різного ступеню тяжкості (статті 121, 122, 123, 125 ККУ), погроза вбивством (ст. 129 ККУ), зґвалтування (стаття 152 ККУ) тощо. Найбільш тяжким злочином даної категорії є умисне вбивство (стаття 115). Крім того, Кримінальний кодекс містить статтю 126-1 (Домашнє насильство), яка передбачає відповідальність за умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного домашнього насильства. Такі дії караються громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.
Поряд з притягненням до адміністративної чи кримінальної відповідальності до особи, яка вчинила домашнє насильство, можливе застосування також заходів цивільно-правової відповідальності, які полягають в необхідності відшкодування потерпілому завданої моральної та матеріальної шкоди у судовому порядку.
Співробітники сектору превенції Первомайського відділу поліції закликають громадян не замовчувати та не терпіти будь-які прояви насилля, що в подальшому може призвести до скоєння більш тяжких злочинів, аж до позбавлення життя. У будь-який час доби можна зателефонувати на телефон чергової частини (5161) 7-52-02, (068) 314-2949, спецлінію «102», або відвідавши відділ поліції особисто за адресою: м. Первомайськ, вул. Грушевського, 29.

Переглядів: 1064 2020-11-25 12:03:50 Запропонувати новину
Зареєструйтесь щоб коментувати статтю