Новина

«Цінне біопаливо та екологічний фільтр»: на Одещині висадили понад 10 га павловнії для подальшого експорту.

В селі Арчепитівка Любашівського району Одеської області успішно розвивається ТОВ «Сінергія–Е», яке було створено задля реалізації соціальних проектів на селі та збільшення робочих місць для населення. Товариство займається досить специфічною діяльністю: вони вирощують 12 га павловнії, розводять середземноморських равликів та експерементують з крапельним зрошенням кукурудзи.

Для вибору направлення засновникам довелося відвідувати Китай: там вони переймали ідеї по проектам з соціальним напрямком та їх втіленням в життя. Спочатку вони планували вирощувати полуницю на березі річки, яка протікає через все село. Адже раніше населення досить продуктивно займалося цим видом діяльності. Але завдяки наполегливим пошукам, ідея для проекту була обрана зовсім інша та досить незвичайна. Вони зупинились на вирощуванні павловнії. Що вона з себе представляє?

Павловнія – це дерево, що має найшвидший цикл росту, воно вирощується на занедбаних ґрунтах, здатних до ерозії та є дуже легким і міцним. По своїй структурі вона нагадує ясен чи липу, але на 30% легше. Рослина є унікальною: за 6 років досягає висоти від 15 до 20 метрів, діаметр стовбура – 20-30 см. Здатна регенерувати від кореневої системи 4-5 циклів. Температурні режими павловнія витримує від –27 до +45С, в будь-якому віці. Розмножується рослина лише клонуванням в лабораторних умовах, для насадження перевозяться готові саджанці з теплиць, вона не розмножується від насіння або вегетативним способом. До хвороб рослина стійка. 1 га насадження здатний поглинати близько 140 тонн вуглекислого газу, в порівнянні з 1 га соснового лісу, який поглинає лише 13-14 тонн – це дуже значний показник для екології.

В перший рік життя рослина потребує інтенсивного поливу після висадки, а це травень-вересень. Норма для поливу – два рази на тиждень не менше 15 літрів води на одну рослину. Перший рік життя для павловнії дуже важливий – в цей час відбувається формування кореневої системи рослини якірного типу, що в зрілому віці може досягати близько 9 м.

Після першого року життя павловнії проводять технічний зріз під корінь – це так званий «нульовий» рік. Через два тижні після зрізу рослина випускає нові пагони. З них обирається один найсильніший, а інші видаляються. Після чотирирічного циклу рослина підлягає зрубу та може бути експортована за кордон. Деревина павловнії використовується для виготовлення музичних інструментів, меблів, спортивного інвентарю. Гілки, які залишаються та не підлягають експорту, можуть бути використані як біопаливо для опалення будинків.

На використання гілок та кругляку павловнії у представників ТОВ «Сінергія–Е» є своє бачення та плани, в які входить не тільки продаж деревини на експорт. Про них більше детально розповів Олександр Гонцов, один з засновників товариства в рамках заходу, організаторами якого виступив Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP.
– В наших планах одним з головних пунктів є соціальний проект, який буде значно ефективніше забезпечувати теплом дитячі садки та школи району. 2 кг павловнії замінюють собою 1 л дизельного палива. Будування розпилювальної лінії, що надасть нові робочі місця для жителів села. Зараз павловнією у нас засаджено дві ділянки: одна – 0,5 га, друга – 10 га. Плануємо збільшувати та продовжувати розвивати нові проекти, – розповів Гонцов.

– Ці проекти потрібні для того, щоб максимально використати земельні ділянки, які стояли в занедбаному стані, покращити екологічний стан навколишнього середовища. Що таке павловнія? Павловнія – це екологічний фільтр, потужний та швидко зростаючий! Зараз в країні дуже нездорова ситуація з вирубкою лісів, а цей фактор не може не вплинути на екологію. Ціна на газ та електроенергію. Ця рослина допоможе нам вирішити дві проблеми – екологічну та ситуацію з опаленням. Бізнес цей прибутковий, але дуже затяжний. Перші результати підприємство отримує тільки на 4-5 рік, тому не всі в районі погоджувалися на такі ризики. Але однодумці знайшлися та ризикнули. 60% кругляка йде на експорт, а 40% залишається гарної енергоефективної сировини для пелетів і брикетів. Підприємство планує кожного року висаджувати по 12 га павловнії. 6 років працюємо, а потім пожинаємо плоди, – прокоментував голова районної ради.

На третій рік цвітіння рослина стає гарним медоносом. Тому товариство планує встановлення пасіки в міжряддях для збору меду.


джерело

Переглядів: 1396 2019-10-01 11:43:09 Запропонувати новину
Зареєструйтесь щоб коментувати статтю